N E W S F E E D S >>>
Music Association Index

Caithness Music Association
51st Music Festival 2005
Winners

MONDAY 6th   JUNE  TROPHIES

NAME OF TROPHY

WINNERS NAME

Rajkovic Memorial Trophy
247

Dunbeath Primary School

Miss Mary Webster Shield
228

Watten Primary School 

Caithness Glass Company Bowl
229

Nicola Love + Alison Smith

Castletown Choral Shield
230

Bower Primary School 

Mrs Boyd Shield
241

Christopher Stone 

Forbes Craighead Memorial Trophy
243

Philip Todd 

Robin Mellor Trophy
242

Colin Stone 

Eric Mcpherson Trophy
13/14

Ruth Potts 

Wick Accordion & Fiddle Cup
156/157

Douglas MacKay 

Wick Accordion & Fiddle Club Shield
152/153/156/157

Kenneth Stone 

Thurso  Strathspey & Reel Society Cup  152

Ruth Potts 

Music Committee Shield
153

Kenneth Stone 

Buchanan Shield
130/131

Sandi Polson 

Jack Duncan Memorial Shield
120/121/122

Lyndsay Vines 

Mentiplay Cup
123/124

Ruth Potts 

TUESDAY  7th  JUNE  TROPHIES

NAME OF TROPHY

WINNERS NAME

Henrietta Sinclair Shield
46

Bower Primary School

 

Ferguson Shield
194

Thrumster Primary

Alliance Building Society Cup
193

Halkirk Primary

Hamilton Shield
187

Bower Primary School

Morven Trophy
186

Thrumster Primary

Roseburn Cup
197/198

Colin Stone + Robert Beaven 

Mackay Shield
7/8

Kieran Begg 

The Stroma Cup
214/215

Eleanor Tunn 

Edgar Cup
218/219

Aileen Banks 

Agnes Custer Memorial Shield
22

Ruth Potts 

Wick Junior Scroll
111

Lynsey Vines + Mark Johnston

Manola Harper Cup
102

Anna Fields

 

Katrina Geddes Shield
97/98

Jayne Paterson 

Johnstone Shield
99

Ruth Potts 

TUESDAY EVENING 7th  JUNE  TROPHIES

NAME OF TROPHY

WINNERS

NAME

Leslie Sheppard Cup
200/204

STRING THING

 

Margaret Green Quaich
77

Audrey Mackinnon 

Treble Clef Trophy
69

Matthew Todd 

Margaret Henderson Memorial Salver
203

Caithness Handbell Ringers

 

WEDNESDAY 8th JUNE  TROPHIES

NAME OF TROPHY

WINNERS NAME

Lady Jessamine Harmsworth
Shield
56

Halkirk Primary School

Mrs E M Miller Cup
54

Caithness & North Sutherland Childrens Choir

William Rankin Wilson Cup
48

Miller Academy

Steven Trophy
49

Halkirk Primary

Grover Cyne Centenary Bowl
210-211

Andrew Mackay

Thurso Choral Society Cup
25

Matthew Todd

Owen Calcott Cup
24

Kirsten Todd

Anita Oberlander Cup
21

Ruth Potts& Karyn Johnston

Phillip Sinclair Trophy
19

Matthew Todd

Wick Town Improvements Cup
216

Lyndsay Vines

WEDNESDAY  EVENING  8TH JUNE  TROPHIES
 

NAME OF TROPHY

WINNERS NAME

Practice Chanter Shield Primary
143

Shaun Gray

Practice Chanter Shield Secondary
144

Aileen Banks

Bagpipe Challenge Shield
March
146

Jack Cowan

Bagpipe Shield
Strathspey & Reel
147

Jack Cowan

THURSDAY 9TH JUNE TROPHIES

NAME OF TROPHY

WINNERS NAME

Mrs Mackenzie Cup
39

Canisbay Primary

Mount Pleasant Shield
36

Pulteneytown Primary

Mabel Dick Shield
37

Lybster Primary

Peter Pan Cup
31

Hillhead Primary

Mrs J Gill Cup
33

Canisbay Primary

Lewry Shield
41

Mount Pleasant

Wick Quartercentenary Trophy
185

Ruth Potts & Karyn Johnston

Wick Rotary Club Cup
180

Ruth Potts

Zelda Chaiken Linekar Cup
177/178

Kirsty Gunn

Mark Smith Shield
217

Jack Beaven

THURSDAY EVENING 9H JUNE  TROPHIES

NAME OF TROPHY

WINNERS NAME

Lobban Shield
80

Alison Vines & Brian Johnston

Margaret Henderson Memorial Trophy
201

The Young Traditionalds

FRIDAY 10TH JUNE  TROPHIES

NAME OF TROPHY

WINNERS NAME

Flo Dixie Cup
47

Miller Academy

The Pentland Cup

212/213

Katie Rose Macdonald

Thurso Town Improvements Cup
236

Hazel Banks

Field of Noss Quaich
232-236

Katie and Lyndsey Vines

John Munro Shield

235

Katie Vines

Henrietta Munro Shield
233

Lyndsey Vines

Paperweight Trophy
237

Mary Smith

Omand Shield
234

Siobhan Clark

James M Gunn Dialect Quaich
232

Sarah Gunn

Edinburgh Cup
175

Lyndsey Vines

Dorothy Cup
220

Katie Vines

Masks Of Comedy & Tragedy
224

Kathryn Cartwright

FRIDAY EVENING 10TH JUNE  TROPHIES

NAME OF TROPHY

WINNERS NAME

Thurso & District Round Table Shield
214 221

Eleanor Tunn
Reay

Henry Rosie Memorial Shield
9 - 15

Joanna Harper
Miller Academy

Mrs Fred Shearer Bowl
87

Caithness WRI Choir

Wick & Pultneytown Mercantile Debating Society Cup 92

Thurso West Church Choir

Church of Scotland Presby Cup
93

Melvich Gaelic Choir

Thurso Town Council Cup
89

Melvich Gaelic Choir

Viscount Thurso Cup
91

Thurso West Ladies Choir